fbpx

12 sygnałów, że praca Cię wykańcza.

Kiedy frustracja staje się trwała, pomaga tylko zmiana pracy. Zebraliśmy 12 znaków, które przemawiają za tym.

Jedną trzecią życia spędzasz w pracy. To, co on tam robisz, jak jest Ci wypłacane i jak jesteś traktowany, ma duży wpływ na Twoje życie prywatne. Co więcej, praca ma długoterminowy wpływ na własną tożsamość.

Zatem praca ma wysoki priorytet w życiu – jednak zbyt wielu spędza życie zawodowe w niezadowalającym zatrudnieniu. Często boją się nowego początku – w końcu obecna praca wydaje się bezpieczna i być może wypłata jest co najmniej w porządku. Kogo obchodzi nuda czy ciągły konflikt z nieprzyjemnymi kolegami? Ale ten, kto myśli w ten sposób, na pewno nie będzie zadowolony z upływu czasu. Aby tego uniknąć, każdy pracownik powinien słuchać i odważyć się wkroczyć w nowy kapitał zawodowy.

1. Brak możliwości rozwoju zawodowego

Przez kilka lat robisz wszystko dla firmy, ale brakuje promocji. Przyczyn może być wiele: żądany punkt, na przykład, zajęte przez przełożonego, który nie ma zamiaru iść do przodu. Może będziesz ominięty przez cały czas.

Wszystko to może powodować frustrację, szczególnie jeśli masz energię i doświadczenie, aby poradzić sobie z większymi zadaniami. W takim przypadku należy zastanowić się, czy nie można wykorzystać swoich umiejętności w innej firmie. Nie pracuj poniżej swojego potencjału.

2. Zła płatność
„Inni szefowie dadzą wszystko, aby mieć tak dobrego pracownika!”

Tak długo, jak pieniądze wystarczą na sfinansowanie własnego życia, wszystko jest w porządku – czy prawda? Ale to nie jest takie proste, albo nie powinno takie być. Wynagrodzenie jest również związane z uznaniem przez pracodawcę.
Jeśli bierzesz na siebie większą odpowiedzialność niż masz i nie obawiasz się zrobić więcej dla firmy niż godziny uzgodnione w umowie o pracę, jest to sprawiedliwe, że jest to odzwierciedlone na Twoim koncie. Inni szefowie dawali wszystko, by mieć tak dobrego pracownika!

3. Wątpliwości co do znaczenia dzieła
Są ludzie, którzy nie dbają o to, czy ich praca ma głębsze znaczenie. Z kolei inni ludzie nie mogą nie mieć znaczącej aktywności. Ci, którzy należą do drugiej kategorii, częściej zastanawiają się nad własnymi działaniami, a przede wszystkim zadają sobie pytanie: co ja tu robię?

Każdy, kto osiągnął ten punkt i nie może jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, powinien jak najszybciej szukać nowej pracy. Ponieważ, jak już wspomniano: przede wszystkim pracownicy ci wpadną stosunkowo szybko w wielką czarną dziurę, gdy tylko poczują, że nie wnoszą nic ważnego.

4. Uczciwy kurs korporacyjny
Problemy z produktami są ignorowane? Opinie klientów nie są interesujące? Koledzy rezygnują z drobiazgów? Nadgodziny nie są nagradzane? Ogólnie rzecz biorąc, płace dumpingowe są wypłacane? Wiele decyzji dotyczących zarządzania jest niezrozumiałych i powoduje gniew. Oczywiście, wszystko nie zawsze jest przyjemne, nawet w pracy. Ale wiele z podjętych działań wygląda katastrofalnie. Jeśli uważasz, że twój pracodawca zbyt często postępuje przeciwko twoim zasadom, to warto opuścić firmę. Nie rób niczego, czego nie możesz pogodzić ze sobą!

5. Brak przynależności do zespołu
Nie zaakceptowanie w zespole może zaszkodzić. 
Możesz robić, co chcesz: osiągnąć najwyższą wydajność, wspierać kolegów, gdzie tylko mogą, lub wydawać je od czasu do czasu. Niemniej jednak nie zostaniesz przyjęty do zespołu. To może naprawdę boleć i często jest oczywiste, że osobiście przyjmuje się ignorancję innych.

Ale zanim dojdzie do głębokiego kryzysu osobistego, powinieneś raczej zmienić pracę. Środowisko pracy znacznie się poprawi, jeśli znajdziesz dobrych kolegów, którzy mają takie same poczucie humoru lub są zainteresowani sobą nawzajem. Począwszy od ośmiogodzinnego dnia, spędzasz niemal tyle samo czasu ze swoimi kolegami, co z rodziną. zatem chemia w firmie powinna być właściwa.

6. Żadnych znajomych z biura
Cała historia może oczywiście być odwrotna. A co, jeśli w ogóle nie lubisz swoich kolegów? Jeśli uważasz je za niekompetentnych lub całkowicie szalonych, a tym samym nie mogą już identyfikować się z firmą? Wtedy automatycznie unikniesz kontaktu z zespołem i to nie jest dobry znak. W pracy spędzasz tyle życia. Powinieneś także znaleźć kilku przyjaciół z biura.
Praca nie powinna być torturą.

7. Brak zaufania
Zawsze starasz się jak najlepiej. Każdego dnia. Czasami jesteś pełen sukcesów, czasem bez większego wpływu. Tak właśnie jest w życiu zawodowym. Niemniej twoje zaangażowanie jest rzadko rozpoznawane. Wręcz przeciwnie, często jest to kwestionowane. Jeśli szef nie ma zaufania do twoich prac i sporów, a nie uznaje twoich osiągnięć dla firmy, to coś jest nie tak. To właśnie powinieneś spróbować wyjaśnić z przełożonym – a jeśli on nie widzi nic złego w tej nieufności, być może nadszedł czas, aby odejść.

8. Zbyt wysokie ciśnienie robocze
To też jest: nacisk w pracy jest tak wysoki, że ciężko się nie wypalić. Chociaż nie jest wskazane wrzucanie ręcznika przy każdej fazie stresu, negatywny stres, który powoduje bezsenność lub wysokie ciśnienie krwi, nie jest niczym, co ciało może z łatwością przyjąć na dłuższą metę.
Powinieneś słuchać go i szczerze odpowiedzieć na pytanie: czy ta faza jest tylko tymczasowa? Czy mogę naprawdę nadążyć za pracą w nadchodzących miesiącach? Jeśli potrafisz jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, nie, możesz zejść z miejsca gdzie indziej. Zdrowie jest najważniejsze. Zawsze!

9. niedocenienie
To, co zadowala jednego, może całkowicie rzucić wyzwanie drugiemu. Ważne jest, abyś dobrze się bawił w pracy i co najmniej tak samo, aby zakwestionować swoje umiejętności. Może nie zawsze, ale w taki sposób, w jaki zdobywasz umiejętności i wiedzę. Nie osiadaj na laurach. W przeciwnym razie praca staje się monotonna.

10. Brak motywacji do pracy
Rozpocząłeś pracę z ogromną energią. Ale po kilku latach zdajesz sobie sprawę, że nic z tego nie zostało – wstawanie rano staje się agonią, a wzrok ciągle przesuwa się do zegara. Przyczyny tego mogą być różnorodne i często wynikają z jednego z poprzednich punktów. Ale czy to naprawdę pozostanie Twoim status quo na nadchodzące lata? Praca powinna być fajna, ponieważ jeśli nie masz szans na wielki spadek lub wygraną w loterii, spędzisz tam dużo czasu.

11. Skarżysz się tylko na pracę
Nie tylko brak motywacji, a nawet poczucie nienawiści może się rozprzestrzeniać, jeśli nie lubisz swojej pracy. Najwyższa pora, aby zmienić pracodawcę. Nie tylko wyświadczasz sobie przysługę, ale także współpracownikom i członkom rodziny, którzy przez cały czas muszą słuchać twojego beczenia.

Każdy, kto jest zawsze zaniepokojony firmą, przełożonym, działaniami lub zespołem, i tylko pozwala, by jego myśli krążyły wokół nich, ryzykuje, że stanie się zgorzkniały. Kto tego chce? Poważnie: kto?

12. Częsty urlop chorobowy
Nie ma znaczenia, czy jest to brak pożądania, czy trudny do opanowania stres. Regularne chodzenie do lekarza w celu uniknięcia konieczności pójścia do pracy jest wyraźną oznaką chęci zmiany miejsca pracy..

 

You may also like...

Popular Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: