fbpx

Poznaj cykl „żywotności” pracownika w firmie!

Jako pracownik czy zastanawiałeś się, czy Tylko Ty masz już dość swojej pracy? Szefa lub managera którego kiedyś uwielbiałeś? Gdzie podziała się ta iskra, którą wniosłeś do firmy? Czy to ich wina? A może Twoja? Dlaczego rano „musisz wstać”, zamiast wstawać z uśmiechem? Czy tamte dobre czasy zapału do pracy – na zawsze odeszły? Czy wszyscy od Ciebie z firmy szukają innej pracy? Oraz dlaczego ci cholerni stażyści są zawsze tacy szczęśliwi?

Jako pracodawca czy zastanawiałeś się, skąd bierze się rotacja na którą nie masz (teoretycznie) wpływu? Dlaczego ludzie się wypalają mimo Twoich najlepszych starań? Czy pracownicy są za słabi, zbyt wrażliwi, miękcy, leniwi – jak już przyzwyczają się do pracy? Czy to ich wina, managera lub Twoja jako firmy? Czy w „starych latach” byli lepsi pracownicy?

Nad powyższymi pytaniami zastanawia się cały świat, a akademicy posegregowali problemy. W poniższym tekście skupimy się na ogólnym cyklu „żywotności” pracownika w firmie.

Na rynku pracy odzwyczajamy się od CV gdzie pracownik posiada wpisane stanowisko pracy, które zajmował przez 15-20 lat. Wpływ na to mają między innymi informatyzacja, globalizacja oraz powszechny dostęp do konkurencyjnych ofert pracy. Elementy, które nie były tak łatwo dostępne jeszcze kilkanaście lat temu. Natomiast rozwój i konsumpcjonizm, chęć rozwoju czy po prostu sytuacja finansowa zmuszają pracowników do korzystania z możliwości rozpatrywania innych opcji na zarobek. Czy to źle?

Każdy z nas obecnie się wypala i jest to wina szybkości z jaką możemy pracować dzięki technologii. Zatem czy poszukiwanie nowej pracy czy nowego biznesu jest czymś złym?

Rozwój przeraża wielu ludzi, którzy tęsknią za bezpieczeństwem finansowym i rutyną, natomiast eksperci oceniają ten trend pozytywnie, ponieważ zalecają:

Najpóźniej po pięciu, siedmiu latach należy zmienić pracę, najlepiej nawet pracodawcę. Każda praca podlega cyklowi, który przebiega w siedmiu fazach.

Zbadamy trend, w którym zmierza nasz rodzimy rynek na podstawie rynku niemieckiego z 1992 r. , sprzed 10-ciu lat oraz obecnej sytuacji. (źródło IAB.de)

Niemieccy pracownicy pozostają w pracy przez około 10 lat.

Ale czy to prawda? Podczas gdy niemieccy pracownicy spędzili średnio 10,3 lat w tej samej pracy w 1992 r., w 2008 r. mieli nawet 10,8 lat.

Z powodu niepewnej sytuacji w pracy? Niezupełnie!

Statystyki ukrywają, że coraz trudniej, zwłaszcza młodym profesjonalistom, uzyskać stały kontrakt. Istnieją również duże różnice w branży. Podczas gdy w obszarach z niedoborem wykwalifikowanych pracowników przodują umowy na czas nieokreślony, pracownicy w zatłoczonych branżach, takich jak agencje marketingowe lub reklamowe mają często imponujące CV ze znacznej liczby miejsc pracy czy krótkoterminowych staży, praktyk lub stanowisk aplikantów. Co więcej, statystyki są jedynie średnią z dawnych „przemysłowców” z dawnych lat, którzy są już bliscy przejścia na emeryturę, oraz z młodego pokolenia, które ma trudności z wejściem na rynek pracy.

Aby stworzyć bardziej dokładny obraz obecnej sytuacji na rynku pracy w Niemczech, potrzebujemy więcej liczb: ankieta opublikowana na stronie Statista ujawnia, że ​​około 55 procent Niemców czasami myśli o zmianie pracy. Około 16 procent aktywnie poszukuje nowej pracy. Więcej statystyk można znaleźć na stronie Statista.

Eksperci zalecają zmianę pracy najpóźniej po 7 latach

Dziesięć lat – to nie jest życie zawodowe, ale według ekspertów to już za dużo. Po trzech do pięciu, ale najpóźniej siedmiu latach, zalecają zmianę pracy. Możliwymi powodami pragnienia nowego zawodowego wyzwania są liczne:

 • Pragnienie nowych perspektyw
 • Brak uznania
 • restrukturyzacja
 • Złe środowisko pracy
 • itd.

Eksperci mówią o zmianie pracodawcy najpóźniej po siedmiu latach. W przeciwnym razie pracownicy często i tak będą musieli zmienić pracę wcześniej czy później. W rzeczywistości firmy nadal się rozwijają , zmieniając swój focus, zmieniając struktury wewnętrzne lub redukując personel.

Im szybszy przemysł, tym ważniejsze są częste zmiany pracy. Podczas gdy dla specjalistów IT lub specjalistów od marketingu około trzech lat uważa się za godne polecenia okresy pracy, księgowi czują się dobrze przez ponad dziesięć lat. Kiedy nadejdzie właściwy czas na zmianę pracy, musisz zawsze sam decydować, uwzględniając zależności od indywidualnej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, zdaniem ekspertów wyróżniamy siedem następujących faz w każdym stosunku pracy:

Faza 1: Entuzjazm

Nareszcie nowa praca. Niezależnie od tego, czy pracownik został długo aplikował, czy był z rekrutowany przez zewnętrzną firmę – we wszystkich z początków jest iskra i dlatego zwykle zaczynają zmotywowani, pełni wyczekiwania i trochę podekscytowani w nowym miejscu pracy. Z czasem, przede wszystkim musisz zorientować się w pracy, a może nawet zastąpić jedną lub drugą koncepcję snu – rzeczywistością.

Faza 2: smutek

Możliwe, że po pierwszym czy dwóch miesiącach ta rzeczywistość się utrzyma, a twoje wysokie oczekiwania mogły nie zostać spełnione. Wiele osób zaczyna lgnąć do przeszłości. Wątpią, czy zmieniające się miejsca pracy były właściwą decyzją i mają tendencję do romantycznego traktowania poprzedniej pracy. W jakiś sposób koledzy byli milsi, zadania bardziej wymagające, a szef nie taki zły. Smutek jest normalny – nie pozwól, aby cokolwiek Cię demotywowało!

Faza 3: osiedlenie się

W pewnym momencie twój nastrój uspokaja się z entuzjazmem i melancholią , a ty zaczynasz osiedlać się w swoim nowym profesjonalnym domu. Nawiązują nowe przyjaźnie, pracujesz na swoich polach działania i ponosisz większą odpowiedzialność. W tym momencie motywacja zaczyna się od nowa i chcesz zaprezentować się z najlepszej strony. Według Jörga Stegemanna ta trzecia faza potrwa około roku. Rok pełen doskonałości i sukcesu.

Faza 4: stabilność

Po pierwszym roku w końcu zostałeś odpowiednio przeszkolony i zdobyłeś już uznanie kolegów i przełożonych za swoje doskonałe wyniki. Poruszają się na dobrym, ale nie wybitnym poziomie. Po wyczerpującym pierwszym roku i wielu zmianach, nadszedł czas, aby głęboko oddychać i znaleźć stabilność.

Faza 5: Najlepsza wydajność

Piąta faza, która według Stegemanna zaczyna się od trzeciego roku. Masz teraz siedzibę w firmie, czujesz się jak w domu i rutynowo wykonujesz swoją pracę. Teraz chcesz więcej i biegniesz do najwyższej formy. Ta piąta faza trwa kilka miesięcy do lat i często oznacza wzrost w hierarchii . Jednak od ponad pięciu lat faza „najlepszej wydajności” jest rzadko zauważana – powiedział ekspert.

Faza 6: włącz się! 🙁

Cykl pracy jest podobny do klasycznego dramatu: Po szczycie następuje opóźnienie. Twoja wydajność spada, pierwsze pojawiają się wątpliwości czy konflikty z kolegami lub przełożonymi. Oni nie czują się w stu procentach komfortowo w swojej pracy, chcesz coś zmienić, czujesz się uwięziony w stagnacji i w braku nowych wyzwań. Teraz nadszedłby optymalny czas na zmianę pracy. Mimo to jednak wiele osób boi się ze strachu niepewności przed tą zmianą lub źle ocenia fazę szóstą jako tymczasowe potknięcie.

Faza 7: Spirala w dół

Ale to nie jest potknięcie, mówi Jörg Stegemann. Kto w fazie szóstej nie pociągnął za hamulec bezpieczeństwa i zrobił skok, wszedł w niebezpieczną spiralę. Często powoduje to problemy natury psychicznej i fizycznej, a także spadające wyniki aż do wypalenia zawodowego lub innych chorób związanych ze stresem. Pod koniec siódmego etapu, jesteś zmuszony do zmiany pracy, poprzez choroby lub wypowiedzenie przez pracodawcę umowy.

Zobacz zmianę pracy jako szansę, a nie ryzyko

Co trzy do pięciu lat, trzeba mieć odwagę, by zmienić pracę, ale co najmniej raz na siedem lat. Należy regularnie sprawdzać, na jakim etapie cyklu pracy jesteś i pociągnąć na czas czasie w szóstym etapie hamulec awaryjny, zanim wszystko skończy się jak w klasycznym dramacie – w katastrofie. Jednak wielu ludzi nie ma niezbędnej pewności siebie na zmianę pracy lub paraliżuje ich strach przed ryzykiem i inne niepewności.  Przewyższają one wiele pozytywnych aspektów, które przynosi taka profesjonalizacja „krok z bok”. Taka zmiana pracy ma wiele możliwości:

 • Rozwijasz się zawodowo i osobiście.
 • Ślepota starej firmy ustępuje miejsca nowym perspektywom.
 • Bądź na bieżąco i zawsze otwieraj ucz się know-how w swojej dziedzinie.
 • Zmierzysz się z nowymi wyzwaniami i będziesz mógł trenować zarówno swoje twarde, jak i miękkie umiejętności .
 • To również nie jest zbyt profesjonalne by ugrzęznąć na laurach, ale ćwicz inteligencję, gotowość i otwartość na nowe perspektywy i podejścia do rozwiązywania problemów.
 • Twoje CV zostanie uaktualnione przez zmianę w pracy, o ile ujawnisz wspólny wątek i przynajmniej przetrwasz okres próbny.
 • Nawiązujesz nowe kontakty i budujesz swoją profesjonalną sieć.

Nie zostawiaj cyklu pracy przypadkowi

Wykorzystaj tę szansę i zawsze bądź o krok przed konkurencją. Jeśli nie zostawisz już cyklu pracy przypadkowi, ale aktywnie planujesz swoją karierę, to zdecydowanie ją przyspieszysz. Zawsze śledź fazę, w której się aktualnie znajdujesz i szukaj nowej pracy zaczynając się w fazie 6.

Uwaga: Jeśli szukasz pracy, nawet jeśli nadal jesteś zatrudniony przez inną firmę, ważne jest, aby zachować to w tajemnicy przed pracodawcą. W przeciwnym razie może stać się to przyczyną jej zakończenia. Im bardziej płynnie przejdziesz z jednej pracy do drugiej, tym lepiej. Możesz poprosić o zachowanie poufności w swojej aplikacji lub bezpośrednio wybrać anonimową metodę aplikacji.

Dodatkowa wskazówka: pamiętaj, aby regularnie składać wnioski o wydanie tymczasowych certyfikatów. Jesteś więc zawsze gotowy do zastosowania po przejściu do fazy 6 cyklu pracy. Ponadto może się zdarzyć, że nie zawsze opuścisz poprzednią firmę w dobrych stosunkach. Może nastąpić zmiana przywództwa tuż przed Twoją zmianą pracy, a zeznania sugerują, że nowy szef nie jest zbyt Tobie przychylny. Dobrze, jeśli możesz później przesłać więcej raportów pośrednich z lepszych czasów.

Jakie masz inne wskazówki i doświadczenia dotyczące cykli pracy i zmian w pracy? Czy pozytywnie patrzysz na wznowienie patchworków, czy też patrzysz wstecz na dni przemysłowców?

źródło arbeits-abc.de (Mirijam Franke)

 

You may also like...

Popular Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: