fbpx

30 rzeczy które powinienieś usunąć ze swojego CV

Działy HR rzadko mają czas i zasoby, aby dokładnie przyjrzeć się każdemu życiorysowi. Średnio potrzebują tylko sześciu sekund, aby zdecydować, czy pasują do firmy.

Jeśli chcesz zdać ten test, musisz mieć dobre kwalifikacje i mieć idealne CV, aby je podkreślić.

Oto 30 rzeczy, które powinieneś natychmiast usunąć ze swojego CV.

1. Nieistotne doświadczenie zawodowe

Tak, może byłeś „Królem Milkshake” – kiedy byłeś na studiach i pracowałeś w restauracji. Ale jeżeli w końcu chcesz dać kres temu tytułowi, powinieneś usunąć całe to badziewie.

Niemniej jednak, Alyssa Gelbard, ekspertka ds. Kariery i założycielka Résumé Strategists, podkreśla, że ​​chociaż twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe może nie być bezpośrednio związane z pracą, której szukasz, może to wskazywać na inny aspekt twojej osobowości związany z pracą.

Dodaj doświadczenie zawodowe, które naprawdę podkreśla dodatkową umiejętność, która może być odpowiednia dla twojej przyszłej pracy.

2. Dane osobowe
Nie dodawaj do CV życiorysu, religii ani numeru ubezpieczenia społecznego.

W przeszłości było to standardem, ale szczególnie w dzisiejszych czasach informacje te mogą prowadzić do ukrytej dyskryminacji .

3. Twój pełny adres
Cały twój adres jest pierwszą rzeczą , jakiej szuka rekruter Amanda Augustine z TopResume – jeśli ją znajdzie, odrzuci wniosek.

„Nikt nie musi tego mieć w swoim CV. I szczerze mówiąc, jest to problem związany z bezpieczeństwem „, powiedziała firmie Business Insider .

4. Wszystkie twoje numery telefonów
Augustine radzi wspomnieć tylko jeden numer telefonu w swoim CV. I ten numer powinien być numerem telefonu komórkowego, abyś mógł zdecydowanie kontrolować, kto odpowiada na twoje połączenia i jak brzmi skrzynka głosowa.

„Poza tym nie chcesz, aby pracodawcy mogli się z tobą skontaktować w pięciu różnych miejscach, ponieważ wtedy musisz śledzić wszystkie te miejsca – mówi.

5. Twoje hobby

W większości przypadków nie obchodzi ich to.

Jeżeli niedotyczy to pracy, o którą się ubiegasz. To marnowanie miejsca i strata czasu dla firmy.

6. Odważne kłamstwa
W ankiecie CareerBuilder, 2000 dyrektorów HR zostało poproszonych o błędy w CV, które utknęły w ich pamięci. Odważne kłamstwa były popularną odpowiedzią.

Jeden kandydat udawał, że jest byłym dyrektorem generalnym firmy, do której się zgłosił. Inny wymyślił, że jest laureatem Nagrody Nobla, a inny powiedział, że wybiera się na uniwersytet, który w rzeczywistości nie istnieje.

Rosemary Haefner, dyrektor ds. Zasobów ludzkich w CareerBuilder, mówi, że kłamstwa są „błędnymi próbami zrekompensowania braku 100% wymaganych kwalifikacji wakatów”.

Zamiast tego kandydaci powinni skupić się na umiejętnościach, które naprawdę mają pokazać, zamiast ozdabiać umiejętnościami, których nie posiadają.

„Menedżerowie HR są bardziej wyrozumiali, niż mogą myśleć pracownicy”, wyjaśnia Haefner. „Około 42 procent ankietowanych pracodawców stwierdziło, że rozważałoby również kandydata, który spełnia tylko trzy z pięciu poszukiwanych kwalifikacji.”

7. Za dużo tekstu
Jeśli korzystasz z najmniejszej możliwej wielkości czcionki, aby wycisnąć jak najwięcej jak to możliwe tekst na jednej stronie, jest to olbrzymim błędem – mówi ekspert kariera JT O’Donnell, założyciel strony internetowej Careerealism.com i autor „Careerealism: Smart Podejście do satysfakcjonującej kariery „.

Zaleca zostawiać miejsce, aby CV wyglądało przejrzyście. Augustyn ostrzega przed zbyt długimi sekcjami tekstu.

„Bądźmy szczerzy: twoje oczy po prostu przelatują nad tekstem, gdy nadchodzi duży i długi akapit”, mówi.

8. Zbyt wiele punktów
Zbyt wiele punktów należy wykorzystać oszczędnie, według Augustyna.

„Jeśli wszystko jest taknapisane, ma to taki sam efekt, jak długie akapity – po prostu przelatujesz nad nimi.”

Należy używać tylko punktorów, aby skupić się na najważniejszych informacjach. „Jeśli umieścisz wszystko w punktach, wszystko jest ważne, co oznacza, że ​​nic się nie wyróżnia.”

10. Przerwy w pracy
Jeśli poświęciłeś czas na podróż lub opiekę nad swoją rodziną, Gelbard odradza wymienienie tego w twoim CV.

„W niektórych krajach dopuszczalne jest uwzględnienie tych informacji – w szczególności podróży. Ale np w Stanach Zjednoczonych wspominanie o tym w CV jest nie mile widziane”

10. Szczegóły, które zdradzają twój wiek
Jeśli nie chcesz być dyskryminowany w oparciu o twój wiek, nie powinieneś ujawniać daty ukończenia szkoły i wykształcenia, mówi Catherine Jewell , autorka New Résumé, New Career.

11. Referencje
Jeśli pracodawca chce rozmawiać z ludźmi o twoich referencjach, poprosi cię o to. Daje ci to również szansę, aby twoi referenci się dowiedzieli, zanim przyszły pracodawca do nich zadzwoni.

12. Nierówne formatowanie
Formatowanie CV jest równie ważne jak treść – mówi Augustine. Najlepsze formatowanie ułatwia kierownikowi ds. Rekrutacji przeglądanie CV i wciąż rozpoznaje najważniejsze kwalifikacje i cele zawodowe.

Jeśli wybrałeś formatowanie, powinieneś pozostać przy nim. Użyj tego samego formatu do końca CV.

13. Osobisty zaimek

Twoje CV nie powinno zawierać słów „mnie”, „mnie”, „ona” lub „moje”, mówi trenerka kariery Tina Nicolai.

„Nie pisz CV w pierwszej lub trzeciej osobie. To jasne, że chodzi o ciebie i twoje doświadczenia. ”

14. Użyj obecności do pracy z przeszłości
Jeśli piszesz o pracy, która wydarzyła się w przeszłości, nie powinieneś używać tej obecności – to tylko powoduje zamieszanie.

15. Nieprofesjonalny adres e-mail
Nadal używasz adresu e-mail z dawnych czasów? buziaczek@misiaczek.pl? Utwórz nowy, w przeciwnym razie temu podobne mogą być kłopotliwe.

To nic nie kosztuje i a zajmie tylko minutę lub dwie.

16. Niepotrzebne słowa
Amdur pisze na NorthJersey.com, że nie ma powodu, aby napisać słowo „telefon” przed numerem. „To dość głupie. Wiesz, że to twój numer telefonu. „To samo dotyczy e-maili.

17. Twoje bieżące robocze dane kontaktowe
Ponadto Amdur dodaje:

„Nie tylko jest niebezpieczny, ale i głupi. Czy naprawdę chcesz, aby pracodawcy dzwonili do ciebie w pracy? Jak chcesz sobie z tym poradzić? Aha, a przy okazji, twój obecny pracodawca może kontrolować twoje e-maile i połączenia telefoniczne. Więc jeśli nie chcesz zostać zwolniony, nie wspominaj o danych kontaktowych twojej obecnej pracy. ”

18. Imię twojego szefa
Nie zapisuj nazwiska obecnego szefa, chyba że godzisz się, że przyszły pracodawca skontaktuje się z nim.

Nawet w takim przypadku nazwisko twojego szefa powinno pojawić się w twoim CV, tylko wtedy, gdy nazwisko BOSSA jest znaczące i imponujące, mówi Gelbard.

19. Warunki specyficzne dla przedsiębiorstwa
„Firmy często mają odpowiednie nazwy, takie jak specyficzne technologie i procesy oprogramowania znane tylko w firmie” – mówi Gelbard. „Upewnij się, że blokujesz słowa kluczowe z CV, które są znane tylko w konkretnej firmie.”

20. Linki do kanałów mediów społecznościowych
Linki do Twojej strony Pinterest lub twojego profilu na Instagramie nie mają nic do wniesienia.

„Kandydaci, którzy uważają, że ich osobiste profile w mediach społecznościowych są wartościowe, są narażeni na lądowanie na stosie odrzutów” – mówi Nicolai.

„Ale powinieneś wymienić odpowiednie linki, takie jak Twoja strona LinkedIn lub inna profesjonalna strona bezpośrednio związana z pozycją, o którą się ubiegasz,” mówi.

21. Ponad 15 lat doświadczenia zawodowego
Jeśli podasz listę prac, które zrobiłeś przed 2000 rokiem, tracisz zainteresowanie menedżerem.

Twoje najważniejsze doświadczenie powinno pochodzić z ostatnich 15 lat, mówi Augustine. W związku z tym nie należy również przekazywać żadnych danych dotyczących wykształcenia starszych niż 15 lat.

22. Informacje o twojej pensji
„Niektórzy ludzie dodają stawkę godzinową, którą otrzymywali za pracę, którą wykonali podczas studiów”, mówi Nicolai. Ta informacja jest niepotrzebna i przekazuje niewłaściwą wiadomość do kierownika działu HR.

Amy Hoover, Prezydent Talent Zoo , mówi: Nie powinieneś również podawać swojej wymarzonej pensji w CV. „Ten dokument ma na celu podkreślenie twojego doświadczenia zawodowego i umiejętności. Wynagrodzenie zmienia się później w trakcie procesu składania wniosku. ”

23. Nieaktualne czcionki
„Nie używaj Times New Roman i Serife, ponieważ są przestarzałe”, mówi Hoover. „Używa standardowej czcionki, takiej jak Arial.”

Zwróć też uwagę na rozmiar czcionki – mówi. Twoim celem powinno być sprawienie, by wyglądały dobrze i elegancko – ale również łatwe do odczytania.

24. Fancy fonts
Czcionki ozdobne również nie działają, ostrzega O’Donell. „Niektórzy próbują sprawić, by ich CV wyglądało na bardziej stylowe dzięki ekstrawaganckiemu pisaniu, ale badania pokazują, że są trudniejsze do odczytania, a rekruter ma mniej myśli”.

25. Powody, dla których opuściłeś firmę
Kandydaci często myślą: „Jeśli wyjaśnię, dlaczego rzuciłem tę pracę, może mam większe szanse”.

„Źle”, mówi Nicolai. „Wpisanie, dlaczego rezygnujesz, nie ma znaczenia w twoim CV. Nie jest to ani czas, ani miejsce na wyjaśnienie twojej zmiany z jednej firmy na drugą. ”

Możesz to wyjaśnić w rozmowie kwalifikacyjnej.

26. Twoja średnia ocen
Po ukończeniu szkoły oceny nie są już istotne.

Jeśli jesteś świeżo po studiachi masz wielki stopień, możesz go zostawić w CV. Ale jeśli stopień jest ponad trzy lata temu lub niezbyt dobry, nie powinieneś o tym wspominać.

27. Wyjaśnienie, dlaczego chcesz tę pracę
List motywacyjny i rozmowa kwalifikacyjna są dostępne!

W swoim CV nie powinieneś wyjaśniać, dlaczego pasujesz do biznesu i dlaczego chcesz pracować. Twoje umiejętności i kwalifikacje powinny mówić same za siebie – a jeśli nie, to albo twoje CV nie jest wystarczająco dobre, albo praca nie jest dla ciebie odpowiednia.

28. opinie i brak faktów
Nie próbuj się sprzedać, mówiąc, że jesteś „świetnym komunikatorem” lub „wysoce zorganizowanym i zmotywowanym”. To tylko twoja opinia i nie musi być w porządku, mówi O’Donnell. „Receporzy chcą tylko faktów. Oni zdecydują o tym po tym, jak cię spotkają.

29. Typowy wykaz twoich usług
Nie mów tylko, że osiągnąłeś A, B lub C – pokaż to poprzez umieszczenie w nim faktów.

Powiedzmy na przykład, zamiast „zwiększonej sprzedaży” raczej „Projekt X doprowadził do wzrostu sprzedaży o Y procent”.

30. Praca krótkoterminowa
Gelbard mówi, że powinieneś zdecydowanie zwolnić pracę z CV, na którą odmówiono ci tylko przez bardzo krótki czas. Dotyczy to w szczególności zadań, które nie podobają Ci się lub zostały zwolnione.

 

Jacquelyn Smith, Rachel Gillett, Vivian Giang i Natalie Walters przyczyniły się do tego artykułu.

Opracowane i przetłumaczone przez Kamil

You may also like...

Popular Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: